Serwery VPS – wirtualizacja serwerów

Serwery VPS – wirtualizacja serwerów

Jakiś czas temu rozpocząłem testy platformy OpenVZ i muszę przyznać, że jestem zadowolony z działania całego systemu. Udało mi się szybko i bezproblemowo zainstalować kilka różnych linuxów na jednej maszynie. Wszystko działa sprawnie, jednak jakiś czas temu moje wątpliwości wzbudziło bezpieczeństwo takiego rozwiązania.Tak się złożyło, że do zarządzania wykorzystałem oprogramowanie HyperVM, które okazało się pełne niebezpiecznych dziur. Właśnie ten fakt zachwiał moim zachwytem nad wirtualizacją. Czy kiedyś nie okaże się, że jakiś wirtualny serwer nie zagrozi stabilności wszystkich systemów zainstalowanych na maszynie ?

Coraz częściej otrzymuję informacje reklamowe  związane z tzw. wirtualizacją serwerów. Duże i poważne firmy oferują swoje nowe rozwiązania Open Source w tym zakresie. Bardzo możliwe, że jest to przyszłość dla serwerów i nie jest tak źle z bezpieczeństwem jak myślałem.

Jeśli w dalszym ciągu wirtualizacja będzie się tak rozwijała to dzierżawa takich wirtualnych maszyn to może być bardzo dobry pomysł na interes. Najważniejsze w tym wszystkim jest wybranie najlepsze, bezpiecznej platformy.Leave a Reply