Serwery ovh – migracja

Serwery ovh – migracja

Od około sześciu miesięcy posiadam serwer dedykowany z panelem Plesk na Ovh. Jak do tej pory jestem z niego zadowolony – trzymam na nim kilka serwisów, jedno duże forum i wszystko ładnie pracuje.

Problemik powstał dopiero, gdy zauważyłem nową ofertę na serwery firmy Ovh. Aktualne ceny na mocniejsze maszyny są dużo niższe niż moja obecna. Niestety Ovh nie zamierzał przecenić mojego serwera i zaproponował mi rezygnację ze starego i wzięcie nowego. No cóż , wszystko fajnie, tylko trzeba było się zabawić w migrację. Jako, że nie lubię zupełnie niepotrzebnego dłubania, niezbyt przyjaźnie do tego podszedłem. Jednak oszczędność prawie 200 zł miesięcznie wzięła górę nad niechęcią i dokonałem tego….. Zgodnie z prostą i lakoniczną instrukcją użyłem managera migracji w panelu Plesk i zapuściłem procedurę. Proces migracji trwał prawie 24 godziny i zakończył się prawie sukcesem… Prawie, bo niby wszystko się przeniosło, jednak nie chciał odpalić sam panel – wyskakiwał błąd :

ERROR: PleskException

Unable initialize session:

——————————————————————————–

0: /usr/local/psa/admin/plib/cmd_loginup.php:188
createSessionCommon(integer ‚1’, string ‚admin’, boolean true, string ‚***.***.***.***’)
1: /usr/local/psa/admin/plib/cmd_loginup.php:272
createSessionAdmin(string ‚admin’, string ‚**********’, boolean false)
2: /usr/local/psa/admin/plib/cmd_loginup.php:126
createSession(string ‚admin’, string ‚**********’)
3: /usr/local/psa/admin/htdocs/login_up.php3:19

Trochę mnie to zdenerwowało, bo stary serwer kończył się za 3 dni….

Jednak zauważyłem, że główny filesystem na nowym dedyku był zapełniony w 100% !! Okazało się, że migracja utworzyła tak potwornie duży plik .log z całej transakcji, że zapchał on cały filesystem. Wystarczyło go skasować – znajdował się coś koło katalogu : /usr/local/psa/PMM/logs i panel odżył !!

Teraz pozostała mi kwestia DNSów. Niestety nie używałem adresów fail over i musiałem sobie jakoś szybko poradzić, żeby przepiąć natychmiast serwisy – w tym często uczęszczane forum. Wymyśliłem sobie metodę, która u mnie okazała się w 100% skuteczna :

1. Przepisałem DNSy na nowy serwer.

2. Na starym serwerze zrobiłem takie myki :

– w pliku /etc/hosts dopisałem wszystkie przenoszone domeny i dopisałem przy nich adres nowego serwera

– stworzyłem odpowiednie pliki .htaccess ( z redirectem) :

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.cośtam/$1 [P]

i wgrałem je do odpowiednich katalogów z kolejnymi moimi serwisami na starym serwerze.

Co osiągnąłem ? Wszyscy, którzy mając jeszcze stare DNSy zgłaszali się do starego serwera, dostawali od niego przez takowe proxy dane z nowego serwera. Wg. mnie wszystko pracowało poprawnie – obserwowałem forum i tutaj nie było żadnych nieciągłości wątków czy jakiś zagubień.

Pewnie to nie było jedyne i najlepsze rozwiązanie, ale dla mnie skuteczne a to wystarczyło do czasu, aż wszyscy dostali już nowe, poprawne DNSy.Leave a Reply