Dynamiczny rozwój rynku pozabankowego

Dynamiczny rozwój rynku pozabankowego

Różnorodność w zakresie produktów finansowych jakie obecnie dostępne są na rynku jest ogromna. W sumie jeszcze nie tak dawno temu, bo jakieś kilkanaście lat wstecz, sytuacja była o wiele prostsza. Jeśli ktoś chciał pożyczyć pieniądze, szedł do banku – przy czym trzeba tu nadmienić, iż funkcjonowało wówczas znacznie mniej tych instytucji aniżeli obecnie. Dzisiaj zmieniło się naprawdę sporo.

Nie dość, że banków działa w naszym kraju mnóstwo i ciągle ich przybywa, to na dodatek nie są one jedynymi instytucjami świadczącymi usługi finansowe. Równolegle do nich rozwijają się firmy pożyczkowe – także coraz liczniejsze. O ile jakiś czas temu nie były one traktowane w kategoriach poważnej dla banków konkurencji, o tyle na chwilę obecną uległo to zasadniczej zmianie. Pożyczki pozabankowe dla tych co są zadłużeni są bowiem traktowane jako alternatywa dla kredytów. Rzecz jasna poziom usług świadczonych przez firmy pożyczkowe jest szalenie zróżnicowany, aczkolwiek w tym natłoku ofert można znaleźć i te bardzo atrakcyjne, które wcale nie są droższe od kredytów w bankach, a niejednokrotnie są nawet tańsze.

Banki poniekąd same przyczyniły się do tak dynamicznego rozwoju tego typu instytucji – podniosły poprzeczkę wymagań do tego stopnia, że dla coraz większej ilości osób jest to bariera nie do pokonania. Skoro zatem nie mogą one pożyczyć pieniędzy od banku – idą gdzie indziej. W dzisiejszych czasach mają wybór jakiego dawniej nie posiadały. Zainteresowanie usługami pozabankowymi stale rośnie, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na nie.Leave a Reply